اره زنجیری (اره برقی یا اره موتوری) وسیله ایست که در آن حرکت یک زنجیر برنده با نیروی یک موتور بر روی یک صفحه نگهدارنده به اسم تیغه راهنما ، امکان برش اجسام را به وجود می آورد.

اجزای اره زنجیری:

اره زنجیری از دو بخش اصلی بدنه و واحد برش  تشکیل می شود. عمل برش در این نوه اره به وسیله زنجیری که شامل تیغه های کوچک و تیز است،انجام می شود. واحد برش از دو قسمت اصلی زنجیر و تیغه راهنما ساخته شده است.

بخش دیگر بدنه دربرگیرنده موتور، اهرم ها و ساز و برگ کنترل کننده و ایمنی می باشد.منبع تأمین نیروی اره زنجیری معمولاً موتور احتراقی یا موتور برقی است.

اره زنجیری برای کارهایی مانندهرس کردن درختان میوه ، قطع و انداختن درخت در جنگل یا مزارع تولید چوب،تهیه هیزم از درختان و سرشاخه ها کاربرد دارد . همچنین میتوان جهت مرتب نگه داشتن باغچه و یا حتی درخت بری و الوار سازی استفاده کرد.

اره زنجیری وسیله ای است مناسب جهت باغبانی و همچنین برای حرفه ای ها جهت کار با درختان در جنگل می باشد.

انواع خاصی از این نوع اره نیز وجود دارد. یک گونه آن جهت برش بتن استفاده می شود .نوع دیگر در کشورهایی نظیر فنلاند جهت ساخت مجسمه های یخی در زمستان بکار می رود.

در مورد خرید اره زنجیری انتخاب مدلی که کار با آن آسان باشد بسیار مهم است.معمولا” روستاییان و کشاورزان از اره های زنجیری کوچک استفاده می کنند.

اگر  با اره زنجیری بنزینی در سرعت بالا کار می کنید ، باید به آن روغن بزنید تا از گیر کردن زنجیر پیشگیری شود.

انواع گوناگون اره بنزینی  مانند اره بنزینی خانگی یا معمولی، اره بنزینی نیمه حرفه ای و اره بنزینی حرفه ای  و اره مخصوص کارهای سنگین وجود دارد.

انواع اره زنجیری:

اره زنجیری ها براساس گونه کاری که انجام می دهند دارای ابعاد و ظرفیت های مختلفی هستند.

در مجموع  سه گونه اصلی اره زنجیری میتوان نام برد:

مناسب کار در جنگل: این اره زنجیری برای انجام کارهای جنگل داری همانند شاخه زنی و انداختن درخت مناسب می باشد.

مخصوص هرس: این اره زنجیری  دارای موتوری با توان محدود می باشد و برای هرس و یا تهیه هیزم به کار می رود.

دسته بلند : این اره زنجیری جهت انداختن درختان است و دارای موتوری با توان بالا است.

اره زنجیری از دید تأمین توان محرک به دو دسته ی اره زنجیری با موتور احتراقی و اره زنجیری با موتور برقی تقسیم بندی می شود.

موتور:

موتورهای احتراقی به کاررفته در اره زنجیری یک سیلندر با حجمی در نزدیک ٣٠ الی١٢٠ سانتی متر مکعب است. انتخاب موتور دو زمانه برای اره به دلیل داشتن توان و دور بیشتر در برابر وزن کمتر است.

سوخت این موتورها مخلوط بنزین و روغن با نسبت درآمیختگی ٢٠ یا ٢۵ به ١ می باشد که شماره صحیح آن در دفترچه راهنمای هر اره بیان شده است. دور این موتورها از ٣ الی ۴ هزار دور در دقیقه و محدوده قدرت آن ها ۱.۵ لغایت ۸.۵ اسب بخار می باشد.

مخزن سوخت موتور در ذیل یا کنار سیلندر می باشد. گنجایش آن بسته به نیرو موتور از ۰.۵ لغایت ۱.۵ لیتر است که معمولاً برای یک ساعت کار کافی است.

کاربراتور این موتورها از نوع پوسته ای یا دیافراگمی بوده که امکان کار با اره را در هر چگونگی از نظر قرارگیری نسبت به سطح افق فراهم می کند.

تیغه راهنما:

تیغه راهنما ضمن نگهداشتن زنجیر آن را هدایت می کند و امکان حرکت راحت زنجیر را میسر می کند.

دو طرف تیغه راهنما دارای شیاری است که بین دو ریل راه حرکت زنجیر را تشکیل می دهد.بدین ترتیب از لغزش زنجیر حین حرکت بازداری می شود.

محل بستن تیغه راهنما به بدنه به صورت شیار است و امکان حرکت کشویی برای تنظیم راحت تر کشش زنجیر فراهم می کند. طول تیغه راهنما متناسب با قدرت موتور از ٣٠ الی ١٢٠ سانتی متر می رسد.

تیغه های راهنما طبق نوع نوک دو نوع می باشند:

ــ تیغه راهنما با نوک صلب:  متعلق به جایی که بیشترین سایش بین تیغه راهنما و زنجیر در نوک تیغه ایجاد شده و بیشترین استهلاک در این محل رخ می دهد. این نوع تیغه دارای لایه ای سخت به چهره شعاعی در نوک تیغه است. تیغه راهنما با نوک صلب در دو گونه عریض و باریک موجود می باشد.

ــ تیغه راهنما با نوک چرخ زنجیر دار: در این تیغه ، زنجیر استوارتر نسبت به تیغه با نوک صلب بسته می شود. این تیغه سایش را کاهش داده و توان بیشتری به زنجیر می رسد. چرخ زنجیر به کار رفته در نوک تیغه در دو گونه مقاوم یا تعویض امکان پذیر است.

ــ زنجیر:  با گردش زنجیر به دور تیغه راهنما و تصادف آن با چوب عمل برش انجام می شود.

طول و گام زنجیر متناسب با گونه اره زنجیری و تیغه راهنما می باشد.همچنین گونه ها مختلف زنجیر موجود است که هر کدام مناسب انجام برش چوب های مختلف می باشند.