علفتراش (داس موتوری)

علفتراش ( داس موتوری) به جای ابزارهای برش و هرس سنتی  جهت باغبانی و هرس ، اصلاح گیاهان و درو کردن علوفه ، چمن و یونجه استفاده می شود .

علفتراش از چند بخش موتور یا الکتروموتور ، میل یا لوله واسط ، دسته یا نگه دارنده ، تیغه یا نخ و سایر ملزومات تشکیل گردیده است .

موتور علفتراش (داس موتوری) :

 بخش موتور یا الکتروموتور به عنوان قلب دستگاه و مهم ترین بخش می باشد .موتور علفتراش به صورت برقی دو زمانه و چهارزمانه بسته به نوع کاری که مورد استفاده قرار می گیرد ،طراحی شده است.

قدرت مانور پذیری و برش داس موتوری یا علف زن ، بستگی به قدرت موتور یا الکتروموتور آن می باشد.موتورهای دوزمانه دور بالایی داشته ولی دارای قدرت کمتری نسبت به موتورهای چهارزمانه با دور پایین می باشند.

 مراقبت و نگهداری این دستگاه ها بدلیل ظرافتش  بخصوص دوزمانه باید مورد توجه قرار گیرد .در موتورهای دوزمانه روغن و بنزین به نسبت ۱:۲۰ مخلوط می شود و سوپاپ ندارد ولی موتورهای چهار زمانه  روغن در کارتل روغن و بنزین بدون روغن مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه داشته باشید حتما باید از روغن درجه یک اتوماتیک استفاده شود .

میل یا لوله واسط :

موتور از طریق یک واسطه به گیریکس تیغه متصل می شود که این واسطه در دو مدل شلنگی و ثابت می باشد .دستگاه های شلنگی با نام پشتی ( علفزن کوله ای) و ثابت با نام دوشی از هم متمایز می شوند . در هنگام خرید حتما باید به این نکته توجه شود که علف تراش پشتی( علفزن کوله ای)  از انعطاف بیشتری نسبت به علف تراش دوشی برخوردار میباشد. ولی بدلیل شلنگی بودن واسطه بسیار زودتر از دوشی مستهلک می شود لذا پیشنهاد ما برای کارهای درحد وسیع دوشی می باشد.

دسته یا نگه دارنده : 

این بخش به عنوان فرمان علفتراش عمل می نماید که به چندین شکل ، تک دسته ، دسته دوچرخه ای ، دایره ای یا حلقه ای ، و … طراحی و تولید گردیده است .

تیغه یا توپی نخ

با توجه به اینکه علف زن ها در انواع و مدل های مختلفی هستند لذا  لوازم جانبی متفاوتی هم استفاده می نمایند . که تیغه فلزی و توپی نخ علفزن از جمله آنها می باشد.

تیغه ها : 

تیغه های علفتراش از دو پره تا هشت پره جهت هرس و خرد کردن انواع علف می باشند. تیغه های دندانه دار از ۳۶ تا ۱۰۰ دندانه می باشند که به دو شکل ساده و الماسه دار تشکیل می گردند.تیغه هایی که به دستگاه متصل می شود با توجه به نوع کاربری متفاوت میباشد. تیغه دوپره وسه پره وچهار پره کاربردی شبیه هم داشته و برای علوفه و یونجه و نعنا بیشتر مورد کاربرد می باشد.تیغه های ۴۰ پر دنده ای و الماس برای بریدن علوفه هایی که ساقه آنها ضخیم شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد .

هد علفتراش جایگزین تیغه می باشد.هد علفتراش عملکردی شبیه تیغه ولی با ظرافت بیشتری دارد که سر دستگاه به صورت قرقره که دور آن سیم لاکی پیچیده شده نصب می شود. موارد استفاده هد علف ، برش علوفه هایی است که کنار جدول دیوار تنه درختان و ازاین جمله می باشد.

اخیرا مشاهده شده کشاورزان بدون توجه به اصول فنی از تیغچه های غیر استاندارد یا دست ساز استفاده می نمایند. اینکار نه تنها هزینه بیشتری جهت تهیه تیغه می دهند بلکه به دلیل بالانس نبودن تیغه ها و سنگین بودن آنها پس از مدتی گیربکس و رینگ دستگاه ضعیف و مستهلک میشوند. لذا توصیه می شود حتما از تیغه های استاندارد استفاده نمایید.

 توپی نخ علف زن:

 نخ علف زن دارای انواع متنوعی مانند نخ علفزن گرد یا ساده ، نخ علفزن اره ای یا دندانه دار ، نخ علفزن چهارگوش یا مربعی ، نخ علفزن تیتانیوم یا مغزدار  جهت مصارف خاص طراحی و تولید گردیده است .

سایر ملزومات :

با توجه به اینکه برخی از علف زن ها به شکل چندکاره تولید شده است . ملزومات و لوازم دیگری چون کولتیواتور ، گردوچین ، زیتون چین ، شمشادزن ، اره شاخه بر ، برش زن چمن همراه با این دستگاه ها قابل ارائه می باشد.

بازرگانی بیگی انواع علفتراش ( داس موتوریاز برندهای معتبر به همراه لوازم یدکی و جانبی را در سبد محصولاتی خود برای ارائه به بازار دارا می باشد.