آشنائی با کولتیواتور (دستگاه شخم زن) و انواع آن

کولتیواتور دستگاهی است جهت انجام امور زراعی و باغی که برای شخم زدن زمین های کشاورزی وسیع و سخت مناسب می باشد.کولتیواتور رو با نام تیلر دستی یا مینی تیلر نیز می شناسند.

انواع کولتیواتور:

کولتیواتورها در دو نوع دیزلی (گازوئیلی )و بنزینی موجود می باشند. نوع بنزینی آن برای زمین های کوچک و نوع دیزلی آن برای زمین های وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. سوخت کولتیواتور دیزلی گازوئیل است.که با توجه به قدرت بالا و کارایی مناسبی که دارد از مصرف سوخت پایینی برخوردار است .

این دستگاه درمدلها و قدرت های مختلف موجود می باشد. نوع بنزینی آن از ۵.۵ تا ۷ اسب و  نوع دیزلی (گازوئیلی) آن با قدرت های ۷  اسب تا ۹.۵ اسب (۱۰ اسب) موجود می باشد.

کولتیواتور دارای قدرت عالی ، راندمان کاری بالا و حمل و نقل آسان می باشد و با نصب انواع موتور وگیربوکس دارای قدرت وکیفیت متفاوتی است.

کاربری  :

می توان با اضافه کردن متعلقاتی به کولتیواتور نوع کاربری آن را تغییر داد. ادواتی مانند بارکشی با نصب تریلر ، سمپاشی با نصب پمپ سمپاش ، آب کشی با نصب پمپ آب ، وجین زنی  سله شکنی ،خاک ورزی و تیغ زنی و تسطیح خاک درباغات ، خیش ، نهر کن و گاو آهن که نوع کاربری کولتیواتور را تغییر می دهد.

تیغه های این دستگاه بسیار مقاوم بوده و به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند بر حسب نیاز زمین را شخم بزند.

بر اساس نوع دستگاه می توان عرض و عمق شخم متفاوتی را بدست آورد. عرض و عمق شخم مطلوب به مساحت، نوع خاک و انتخاب صحیح کولتیواتور وابسته است. کولتیواتورهایی با حداکثر ۴۰ تیغه روتیواتور بیشترین عرض شخم ممکن را می توانند به وجود آورند.

به عنوان مثال جهت شخم زنی عمق کار ۲۵ الی ۳۰ و عرض ۸۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر و برای وجین زنی عمق ۱۰الی ۱۵ وعرض۱۰۰ الی ۱۵۰ سانتیمتر با کاهش ویا افزایش تیغه قابل تنظیم است.

کولتیواتور در دو مدل استارتی و هندلی عرضه می گردد .در مدل استارتی باطری ها ، آمپرهای متفاوتی مانند ۱۸،۲۴ و ۳۶ وات دارند که کاربر با ید در انتخاب آن دقت کند. در نوع هندلی نیز با کشیدن طناب هندل کولتیواتور روشن می شود.

چرخ های متفاوتی نیز برای کولتیواتور وجود دارد که با توجه به کارایی آن باید با دقت انتخاب شود. چرخ ها در مدل های ۸-۴۰۰ ، ۱۰-۴۰۰  و ۱۲-۵۰۰ در بازار موجود می باشد.

از دیگر متعلقات کولتیواتور میتوان به کاور و چراغ اشاره کرد که فقط ظاهر بیرونی آن تغییر می کند و ارتباطی به کارائی آن ندارد.

نوع چراغدار در دو مدل تک چراغ و دو چراغ موجود می باشد.